Sol Sütun
Sağ Sütun

25 Eylül 2021, Cumartesi

Erzurum'un Ulusal'daki Yüzü Erzurum Arena Gazetesi

HİÇ BİRİMİZ SÜTTEN DURU DEĞİLİZ

Topraklarımız süratle kıraçlaşıyor, Sularımız azalıyor, ormanlarımız tükeniyor göllerimiz kuruyor, mevsimler değişim geçiriyor baharın ve güzün aradan çıktığı iki mevsimli bir iklime doğru gidiyor dünyamız. Özelliğini kaybetmiş mevsimlerde olması gereken yağışların düzensizliği aşırı sıcaklar, Seller, hortumlar, hasarı fazla dolu yağışları, fırtınalar, kasırgalar kuraklık hülasa çok fazla alışık olmadığımız doğal felaketler yaşıyoruz.

Mevsiminde yağmayan kar, vakitsiz açan çiçekler, nesli tükenen hayvanlar, kuruyan dere yatakları göller ve hızla verimsizleşen tarım havzaları.

Bütün bunlara sebep dünyanın olağan gidişatı mı? Yoksa çoktan çölleşen kalplerimiz mi?

Bir türlü önüne geçemediğimiz nefsani arzularımızın daha çok tüketme uğruna bir türlü frenliyemediğimiz hırslarımızın, ihtiraslarımızın neticesi mi ciddi ciddi sorgulamamız gerekiyor. Bizler devraldığımız dünyayı daha mamur ve daha yaşanabilir bir şekilde havası temiz, suları bol ve berrak, dağları yeşil ve zümrüt ovaları ile kurdun, kuşun börtü böceğin mutlu olacağı bir şekilde gelecek nesillere bırakma gayretimiz, hem insani, hem vicdanı hem imani hemde Hak'ka kulluk vazifemizdir. Bizler kendi ellerimizle mahvettiğimiz bu dünyanın can çekişine de isyan ediyoruz ayrıca.

Halbuki Çok hoyratça kullandık her şeyi Ekmeden biçme heveslerimiz peşinde, üretmeden tüketerek emeğin, üretmenin kutsallığını fark edemedik.

Doyumsuzluğumuzun, ihtiraslarımızın, nefsani arzularımızın, her şeye sahip olma egolarımızla ALLAH'ın bize bahşettiği güzelim dünyamızı nefes alamayacak hale sokuyoruz.

Rant uğruna suların yatağını değiştirip,ekolojik dengeleri alt üst ediyoruz ormanları çıkarlarımız için yaktırıp doğal göllerimizi birilerinin çıkarları uğruna suni havuzlar haline getiriyoruz. Verimli ovalarımızı beton yığınları ile kapayıp binlerce çeşit canlının yaşam alanlarını ellerinden alıyoruz.Canice duygularımızı tatmin için avcılık sporu gibi saçmalıklarla hayvanatın Canına okuyarak bizler mahvediyoruz bu dünyayı.

Hiç kimse, hiç birimiz sütten çıkmış ak kaşık değiliz. Hepimiz suçluyuz. Konuşmamız gereken yerde küçük çıkarlarımız uğruna sustuğumuz için. Karşı durmamız gereken yerlerde küçük bahanelere sığınıp pustuğumuz için. Ben mi düzelteceğim anlayışı içindeki acziyetimiz, kısacası neme lazımcılığımız yüzünden hepimiz suçluyuz.

Lakin bütün bu olumsuzluklara rağmen hiçbir şey için geç değil. Pandemi sürecinde gördükki Tabiat kendi haline bırakıldığında kısa sürede kendini toparlayabiliyor. Sular berraklaşıyor, hayvanlar özgürleşiyor, çorak topraklarda bile rengarenk çiçekler boy verebiliyor.

Bu yüzden biz bu dünyayı tazelemek adına hiçbir şey yapamıyorsakta, en azından ondan uzak durarak ona en büyük iyiliği yapmış oluruz. Desek te Biz yine uzak durmayalım elimiz yettiğince, gücümüz çattığınca, zaman buldukça ekelim, dikelim, Çocuklarımızı, sözümüzün geçtiği herkesi bu önemli hayati konuda bilgilendirelim. zaman zaman bir araya gelerek ilgili kurumları harekete geçirmek adına faaliyetler yürütelim sosyal medyada gündemi sürekli sıcak tutma adına konu ile ilgili beklentilerimizi, endişelerimizi, yapacaklarımızı ciddi paylaşımlarla diri tutalım toprak olan hiç bir yeri boş bırakmayalım bizler fiili dualarımızı yapalım ve göreceğiz ki Rabbimiz Rahmetini esirgemeyecektir.

Selam ve sevgilerimle.

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

 • Osman ay

  Osman ay 27.12.2020 00:41

  teşekkürler hocam yüreğine sağlık inşallah millet olarak bir an önce uyaniriz

 • Barış

  Barış 27.12.2020 17:27

  Mükemmel

 • Nesip ibiş

  Nesip ibiş 28.12.2020 00:14

  Kardeş ağzına yüreğine sağlık. Maalesef üretim toplumundan tüketim toplumuna geçtik. Maalesef lüks bir hayat yaşamak istiyoruz. Ama çalışma üretme konusunda hiçbir çabamız yok.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık