Sol Sütun
Sağ Sütun

14 Ağustos 2020, Cuma

Erzurum'un Ulusal'daki Yüzü Erzurum Arena Gazetesi

Unesco Dünya Erzurumlu İbrahim Hakkı Yılı

Mevlana'nın doğumunun 800'üncü yılının 2007 yılına rastladığından, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2007'nin ‘Dünya Mevlana Yılı’olması için UNESCO'ya bir öneri sundu. Bu öneri olumlu yanıtlandı ve UNESCO, 2007 yılını ‘Dünya Mevlana Yılı’ ilan etti. Mevlana'nın, 2007 yılında tüm üye ülkelerde anılması’ yönünde karar alındı” dedi.

Bu kararın ardından, 2007 yılında Konya'da Valilik ve belediyeler bünyesinde çalışmalar yapıldı, Ankara'da da bakanlık bünyesinde bir alt kurul oluşturularak 2007 yılında tüm dünyada Mevlana'yı anma etkinliklerinin düzenlenmesi için çalışmalar  sürdürdü.

UNESCO’nun bu uygulaması devam etmektedir. Örneğin;

* 2015 – Uluslararası Işık ve Işık Teknolojileri Yılı

Birleşmiş Milletler Uluslararası Işık Yılı UNESCO 190. Yürütme Kurulunun 18 Kasım 2012 tarihindeki oturumunda aldığı karara istinaden, UNESCO’nun 5-20 Kasım 2013 tarihleri arasında Paris’te icra edilen 37. Genel Konferansı kapsamında 11 Kasım 2013 tarihinde Bilim Komisyonunda ilan edilmiştir. Anılan toplantıda Genel Direktör, adı geçen etkinliğin Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda da ilan edilmesi için gerekli çabaları göstermeye davet edilmiştir.

* 2016 – Uluslararası Küresel Anlayış Yılı

 Uluslararası Küresel Anlayış Yılı UNESCO 192. Yürütme Kurulunun 14 Ağustos 2013 tarihindeki oturumunda aldığı karara istinaden, UNESCO’nun 5-20 Kasım 2013 tarihleri arasında Paris’te icra edilen 37. Genel Konferansı kapsamında 5 Kasım 2013 tarihinde Finans, Yönetim ve Genel Sorunlar, Program Desteği ve Dış İlişkiler Komisyonu’nda ilan edilmiştir. Anılan toplantıda Genel Direktör, adı geçen etkinliğin Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda da ilan edilmesi için gerekli çabaları göstermeye davet edilmiştir.

* 2017 - Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Yılı

 Birleşmiş Milletler dünyanın ekonomik faaliyetinin yaklaşık 'unu oluşturan turizm endüstrisinin önemli potansiyelini göz önünde bulundurarak yoksullukla mücadeleye katkıda bulunmak ve UNESCO’nun en temel ideallerinden biri olan hoşgörü ve kültürlerarası diyaloğu teşvik etmek amacıyla 2017 yılını Uluslararası Kalkınma için Sürdürülebilir Turizm Yılı olarak belirlemiştir.

İbrahim Hakkı Hazretleri hem Astronomi ve Coğrafya gibi bilimlerde hem de İslâmi ilimlerde sadece Erzurum’un değil insanlığın önemli bir değeridir. Kıymetli bir bilim adamı beraberinde alim ve mütefekkirdir.

Biz, her ne kadar kıymetini yeterince idrak edemesek de, bu değeri bilmeye, tanımaya insanlığın ihtiyacı var.

Bu konuda yetkililerin gerekli adımları atmaları yararlı olacaktır. İstenirse öncelikle Türkiye düzeyinde etkinliklerle bu yüce kıymetin tanıtımına böylece Erzurum’un değerleriyle öne çıkmasına katkı sağlanması büyük önem arz etmektedir. Bu konuda cesaretsizlik göstermeye veya tevazuya hiç gerek yoktur. İbrahim Hakkı Hazretleri bunu sonuna kadar hak etmektedir.

Selam ve dua ile…

 

 

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık