Sol Sütun
Sağ Sütun

05 Haziran 2020, Cuma

Erzurum'un Ulusal'daki Yüzü Erzurum Arena Gazetesi

Fıtrat İle Tıynet

FITRAT  İLE  TIYNET ’İN BOZUKLUK KARMAŞASI

     FITRAT, bozuk olabilir mi ?.. Olamaz !!   Sebep ?!

Bozulan ya da bozuk olan FITRAT değildir,bozulan ancak TIYNET’ tir.

     FITRAT, aslolandır. Yaratılışın temel taşı, çekirdeği, mayası, yapısı v.s..nasıl tarif ederseniz edin Allah’ın yarattığına kazandırdığı, harmanladığı, ilk durumu, yeteneği, yakıştırdığı hal yahut yatkınlık.

   Oysa TIYNET, dış tesirlerle gelen, etkilenen, kazanılan ilave hallerdir. Aslolan asalettir yani asıl olan yaratılıştır fakat anlayışlar farklıdır. Bu sebeple Kur’an ve hadislerdeki fıtratı iyi okumak lazımdır.

    Allah (c.c),yarattığı türlerin her birine farklı kabiliyetler, hissiyatlar, meyleden davranışlar yüklemiş, insanı İslam ile kodlamış, dine olan gereksinimleri ile şekillendirmiş, yemek, içmek, susmak, bağırmak, ağlamak, gülmek, sevinmek gibi vasıflar vermiş; hiddete, şiddete, merhamete meyillendirmiş, bağlanmak, inanmak gibi duygularla donatmış, dış tesirlerle değişmeyen utanmak, arlanmak gibi zaruri karakterler yerleştirmiştir.

       Yani muhtevası, malzemesi aynı olan canlıyı, insanı yaratırken, icad ederken onu belli ama değişmeyen özelliklerle hayata başlangıç yapmıştır.

     Mizacına sevmeyi, seçebilmeyi, ayırabilmeyi, reddedebilmeyi, akıl ile tanımayı, bilmeyi, anlamayı ve daha bir çok becerileri nakşetmiştir. Yani; fiziki ve ruhi bakımdan yaratılışının çizgileri kesindir, belirgindir ve değiştirilemeyendir. Bu sebeple toplumda hoşnut olmadığımız birine “FITRATI BOZUK” demek yanlış olmakla beraber yüce yaratana karşı gelmekle neredeyse eşdeğerdedir, çünkü;kendisinde hiçbir noksanlık, eksiklik düşünülemeyen yüce Mevla nın bozuk yaratmış olması da düşünülemez. Var olan bozukluk, insanın sonradan ister isteyerek ister etkilenerek kazanmış olduğu ve karakterine, mizacına ilave yakıştırdığı, alıştırdığıdır.

     Günümüzde çok şaşırdığımız, kabullenmediğimiz bazı ahlaki ölçülerde veya çizgilerde, kurallarda

                        “FITRAT’A TERS”

diyebildiğimiz gibi bedeninde keyfi olarak estetik müdahale eden birine de

                              “FITRAT’INI BOZDU “

diyebiliyoruz farkında bile olmadan..Neden ??

Çünkü;asli olana, nitelik olarak bahşedilene değiştirme adına müdahale olduğu içindir. Öyleyse

Fıtratta olanların fiziki bölümünde kadın veya erkeğin yaşam alanlarındaki mecburiyetlerinden evlenmek,sünnet olmak,taharet,vücut tüylerinden arınmak gibi hususların fıtri olduğu,İslami hükümler konusunda da uyması gereken kurallar da adalet,merhamet,affetmek gibi fıtri dir.

       Bu sebeple ahlakı, mizacı, huy, karakter gibi özellikleri yeterince yaratılışına, özüne uygun oranda barındıran

   TIYNET BOZULURSA TEBDİL YANİ DEĞİŞİM ŞART OLUR.

Çünkü;daha çok ahlaki çizgileri temsil ettiğinden toplumda ahlaken sevimsiz bulduklarımız için

         “  FITRAT’SIZ DEMEYİZ AMA TIYNET’SİZ” deriz.

Yahut hepimizin çok sık duyduğu “CİBİLLİYETSİZ””SECİYESİZ”

Eş anlamları da yine insandaki huy ve ahlakın çirkinliğini ifade eder.

Mizacımıza sertlik, acımasızlık, kabalık, saldırganlık, egoistlik, bencillik, kapris veya çok fazla kırılganlık, nankörlük, vefasızlık, hadsizlik, sözde ve fiilde terbiyesizlik, edepsizlik, şahsiyetsizlik, aç gözlülük, sinsilik, kıskançlık, v.s..gibi saymakta zorlandığımız ne islamın, ne aklımızın ne de ruhumuzun kabul etmek istemediği, kabulde zorlandığı bu ahlaki sevimsizlikler, çirkinlikler, Allah’ın sevgisiyle yarattığı insanda, yaratılışta var olan meziyetler değil, insanın sonradan kendisine yakıştırdıklarıdır. Ve bir bakıma bugün adına psikolojik dediğimiz ruhi rahatsızlıklardır. Bu sebeple

   “TIYNET’İ BOZUKLARDA TEBDİL YANİ DEĞİŞİM ŞARTTIR.”

       “BOZUK OLAN FITRAT DEĞİL,TIYNET’TİR”vesselam..

                                                                        Dua ve Muhabbetle…

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık