Sol Sütun
Sağ Sütun
Site En Üst

13 Nisan 2021, Salı

Erzurum'un Ulusal'daki Yüzü Erzurum Arena Gazetesi

CORONA MAHŞERİNDE FETRET-İ ALEM             

                   CORONA MAHŞERİNDE FETRET-İ ALEM

                                                                                                   BİTSİN ARTIK

                     ''EY ÖRTÜSÜNE BÜRÜNEN! KALK VE UYAR!

                     SADECE RABBİNİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ DİLE GETİR     

                                     ELBİSENİ TERTEMİZ TUT

                             HER TÜRLÜ PİSLİKTEN UZAK DUR.''                   

                                                                                                (Müddessir 1-5 ayet)

Beni kendime getiren,kendimden geçiren, fetretimi bitiren ayet !

Hatırlatmak üzücü olacak belki. Bir çok yüreğe acı eken,bir çok yüreğin bam teline dokunan , arşiv olacak hikayeler yazdıran ve dünyanın üzerine kabus gibi çöken ,BİR FETRETİN TARİHİNİ 2020 diye yazdıran katil,

     CORONA nam-ı diğer COVİT-19

          Bir mahşer, bir kıyamet koptu yüreklerimizde.Dünya durdu sanki,her şey sustu,ölüm kol geziyor ve alem ölüm sessizliğine büründü bir an.Günler, tarifi zor imtihanlarla geçti insan oğlu için ve tabi ki benim için.Bir çok sevdiğim yürekleri kaybettim bu süreçte ama zor olanlar gerisindeymiş meğer. Tarihler 17 Ağustosu gösterirken ve arkasından artçıları hiç bitmeyen  zelzeleler sıralandı birbir. En kıymetlimi,sırdaşımı,dertdaşımı,akıl danışığımı anne yarımı teyzemi kaybettim aniden bir gün öncesi çorba içişini konuştuğumuz halde. Ve tam beş gün sonrası alemi kaplayan bu mahşer benim de kapıma dayanmıştı .Annemi,kızımı,kardeşimi de pençesine almıştı ne yazık ki.

          Bir mahşer ki ne olduğunu anlamadığımız,birdenbire allak bullak olduğumuz ,birbirimizden korkarak kaçtığımız ama bizi ürküten ,göremediğimiz minik canavarın peş peşe canlar aldığı bir mahşer.

         Hastaneler ,ağzı kapalı insanların can havliyle koşuşturduğu,ağladığı,çığlık attığı,yalvardığı ,gözleriyle birbirinden medet umduğu korku tüneline dönüşmüştü sanki.Ben kendi acılarımı unutmuş kapıdan girenlerin o vahim hallerini seyreder olmuştum.Kimsenin kimseye fayda vermeyeceği,herkesin kendi derdine,telaşına düşeceği,ne ananın evladını ne de evladın ana-babasını tanımyacağı bir hesap meydanıydı,mahşerin provasıydı sanki.

      O süreçte evde üç hasta olarak nasıl çaresiz,kimsesiz bir yudum suya muhtaç hallerimizi anlatsam çok hüzünlü bir hikaye olur.Zaman ve yaşam mefhumu o kadar daralmıştı ki ümitle beraber olsa da ölümü yanı başında hissede hissede günleri beklerken rabbin kelamına sarılarak ferahlayabiliyorduk ancak.Nihayetinde beklenen gün gelmiş karantina süresi bitmişti.Beş yıldır bakımına bizim baktığımız babamı beni sorduğu için  uzaktan da olsa görme hevesi ile heyecanla gitmeyi beklerken gelen telefon benim ve çocuklarımın dünyasını kararttı.Bir an zifiri karanlıkta kalmış,nefes alamıyordum.

BABAM BİZ KAVUŞAMADAN VEFAT ETMİŞTİ

    Bize cansız bedeni kalmıştı.Ardından annem ,hastalık ve üzüntülerden vücudu sinir sıkışması yaptı ,bedeni kitledi adeta. Artık hastanelerdeydik her gün ve doktorlar altı aydan önce düzelmez dediler.Babamızın emaneti bu defa acılar içerisindeydi.Yetmedi oğlum ve kızım da farklı rahatsızlıklar geçirdi .Ben daha toparlayamadan,yasımı bile tutamadan emanetlerimi iyileştirmeye,derman olmaya çalışıyordum.Hiç kolay geçmedi ,çok zordu, fazla zordu.

ÜÇ ÇİFT MASUM GÖZ, BANA ÖYLECE DERMANSIZ BAKIYORLARDI SADECE

     Ve Sevdiklerimizi kaybetmeye devam ediyorduk bir bir.En zor olanlardan biri de amcaoğullarımızdan HASAN ABİ ‘nin oğluyla peş peşe iki gün içinde vefat edişleriydi.

        Kul acze düşünce imtihanım zor zanneder ta ki daha acı imtihanlarla sınananları duyuncaya kadar. Benim kendime gelişim de o haberlerin etkisi ve alemlerin efendisi peygamberime gelen ayeti kerimenin tesiri oldu.Tamamen gücümü yitirmiş bitmeyen bir fetretin alemindeydim.Dost,arkadaş beni uyandırmıyordu bu uykudan.Yorulmuştu ruhum,içime içime akmıştı acıların zehri.Toparlayamıyordum.Kalbime bir nur gibi doğdu bu ayet ve aklıma rehber oldu elhamdülillah.

        Duam odur ki mevlam bizi, bizden eden ,tahammülümüzü kesen,kulluğumuzu unutturacak ve bizi aciz bırakacak zor imtihanlarla sınamasın.Özümüzü,yüzümüzü ona döndürsün ve rahmetini bizden,ülkemizden tüm insanlıktan eksik etmesin. Amin.Selam ve dua ile……

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

  • Aynur ERYİĞİT BADER

    Aynur ERYİĞİT BADER 11.03.2021 11:39

    Canım Benim, kalpten gelen duyguları içeren bir yazı olmuş. Rabbimiz yar ve yardımcınız olsun. Mutluluk aksettiren nice güzel yazılara inşallah.

  • Fevziyekiyici

    Fevziyekiyici 12.03.2021 02:31

    Başka başka şehirlerde aynı ve benzer şeyleri yaşamak ne acı 2020 acı yıl.huzu n yılı banada....ornek aldığım amcamın acısı bir yanda.. nefes alamayan annemin acısı öte yanda ..kimse yok.bir kapıcı bir ben..????????????

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık