Sol Sütun
Sağ Sütun
Site En Üst

06 Mart 2021, Cumartesi

Erzurum'un Ulusal'daki Yüzü Erzurum Arena Gazetesi

Aşk ve Sevginin Tipolojisi

Dünyada bir sevgi kıtlığı var aslında.Ve bir türlü anlaşılamayan insan tipleri,tabiki ona bağlı olarak ta ruhun en büyük iki kaynağı olan

                                        Aşk ve Sevgi biçimleri.

Demet demettir sevgi biçimleri.Farklı çiçek buketlerine benzetiyorum çoğu zaman.Tek tipe indirgenemeyen,kimi zaman hercai,kimi zaman heyula,nazendeler içinde vaveylası olanlar.Peki

                     SİZ BU TİPOLOJİNİN NERESİNDE SİNİZ.?

Farklı farklı mizaçlarda,karakterlerde yaratan mevlamız genlerimizin,hormonlarımızın etkileşimlerini defarklı yaratmamışmı zaten?

     Kimisi vardır çok duygusal,kimsi vardır ketum.Kimisi şefkat delisi,kimisi vardır sevgi cimrisi.

Aşk,sevgi,arkadaşlık,samimiyet,şefkat,güven veya hoşlanmak,tutku v.s..

Adına bile zaman zaman karar veremeyiz bu kavramların hangisi beni ifade ediyor,bende olan nedir ? diye.

Hayat bizi bu karmaşada muhakkakbiri veya birkaçıyla tanıştırmıştır.Tarih, sevgi ve aşk hikayeleriyle örülmüş,nakış nakış işlenmiştir adeta.Burada ilahi aşk ve sevgiden bahsetmeyeceğim.O bambaşka muazzam bir duygu.Bize insanoğlu olarak cüz’i irademizinyeteceği,birbirimizden beklediğimiz,birbirimizde bulduğumuz olgulardan,duygulardan söz etmek isterim biraz.Çünkü beni etkileyen kainatın efendisi,gönüllerimizin miracı Hz.Peygamberin Hz. Aişe validemize duyduğu KÖRDÜĞÜM olan aşkıdır mesela.Oysas Hz.Hatice validemize olan sevgisi,sadakati,muhabbeti,güveni,dostluğu,arkadaşlığı,şefkati tartışılmaz bile.Tüm bu kuvvetli ve kutsal duyguların yoğun varlığına rağmen Hz. Aişe anamıza olan aşk duygularını engellememiştir.Aşık olduğu Hz. Aişe(R.A) iken muhabbetle kıymet verdiği Hz. Hatice(R.A) dı.Çünkü aşk,sevginin tutkulu ve derin haliydi.

Tipolojiye baktığımızda sevgi kolay bir kelime değil,iddialı kocaman bir buket yahut insanı kaplayan ,koruyan büyük bir şemsiye.

SEVGİ,bağlılık ister,güven ister.Hoşlanırsın,mutlu olursun,değerlidir,güvenirsin,onun yanında kendini güvende hissedersin.Bu yüzden kaybetmek istemezsin ve kaybetmekten korkarsın.

Konuşmak iyi gelir,sırrını,derdini açarsın,varlığı bile huzur verir fakat aşkın tutkusuyla karıştırılmamalıdır zira delicesine değildir bunlar ,akli muhakemeni korursun.

AŞK ise tutkuyu,şefkati,sadakatle bağlılığı ifade eder.Yani “Herşeye rağmen “sevmektir.Vazgeçmemek,geçememek,her haliyle kıymet vermek;ne geçmişi,ne eksiği,sorgulanmadan,suçlanmadan,utandırılmadan,kırılmadan

“Eğerlerle,belkilerle değil”bir bütün olarakher ne olursa olsun şefkat duymaktır.O şefkatin amacı sevdiğini her şartta,her an mutlu edebilmenin yollarını bulmak,mutlu etmeyi istemek ve hatta mutlu ettiği için mutlu olmaktır.

Bu şefkat ,bu aşk herkeste var olacak değil,zor da zaten ama sevgi paydaşlığında buluşabiliyorsa insan, onun da kıymetini bilmek gerek hatta ister sevgi, ister aşk olsun farketmez; çünkü ikisi de terkedilmeleri kabul etmez.

SEVGİ TİPOLOJİSİNİ bir ağacın dallarına benzetirsek :

-Arkadaşlığını sevdiğin

-Dostluğunu sevdiğin

-Ahlakını sevdiğin

-Cömertliğini,yardımseverliliğini sevdiğin

-Güvenilir bulduğun,korkmadan kendini onun yanında emniyette hissettiğin,konuşmasından huzur bulduğun

-Şahsiyetine,kalitesine,vakarına,insanlığına değer verdiğin,kaybetmek istemediğin

-Varlığını bilmeyi bile sevdiğin bu sebepler, sayıldığında sevgi biçimlerini ,sevginin çeşitli dallarını gösteriyor olması ve bir çok güzellikleriyle birlikte seviyor olabilirsin fakat bu aşktaki  gibi tutkuyla bağlanacağın anlamına gelmez çünkü sevgi,zoraki bir bağlılık değildir.

Oysa aşk,tarifi zor olandır.Onun için hayatını feda edebilmektir belki.Hiç düşünmeden,hesap etmeden,vazgeçmeden,korkmadan,korkutmadan sadakatle yol alabilmektir.Lakin aşk ,aynı zamanda ateştir,tehlikeli olandır,kolay bir yol değildir çoğu zaman disiplinsiz beyhude olursa eğer.Cazibelidir,romantiklik isteyendir ama aşkın ömrünün uzun veya kısa mı oluşu hep tartışılandır çünkü karşılıksız emektir,şefkattir.En küçük darbede tamir edilmesi gerekendir.

Söylenecek daha pek çok söz olsa da aşk ve sevgi üstüne benim tek değişmeyen teorim,

“İnsan ruhunu iyi anlamak,tanımak ve ona göre yol alabilmektir .”

Kadın ve erkek diye ayırmıyorum.İnsanı ummana benzetiyorum.Denizde yüzmesini bilmeyen,ormanda yaşamayı günü birlik gezinti zanneden yol alamadığı gibi en büyük zararı işte o zaman verir.

Bu kalbi yorandır,kırandır,yaralayandır.Samimiyet ve güven ,sözlerin tekrarında değil,davranışların sunumundadır.Bu yakalanmış ise kıymet,değer ön planda tutuluyor ise kalbin kilidi zorlayarak,korkutarak değil şefkatle açılabiliyor ise güzellik-çirkinlik araştırılmadan insani özelliklerle” herşeye rağmen ruhunu sevdim”denilebiliniyorsa,hesapsız,çıkarsız sadece mutlu etmenin formülleri bulunuyorsa,en ufak dalgada,en ufak rüzgarda devrilmiyorsa hatta ateş sönmeye yüz tuttuğunda tekrar ateşin koru alevlendirilebiliyorsa,yakmasından korkulmuyorsa bu en doğru tutkulu,şefkatli aşktırve içinde en sadakatli,en güven dolu sevgiyi de barındırandır.

Çünkü sevgi,kırılganlığı kabul etmez.En fırtınalı zamanda bile engelleri aşabilecek,tamir edebilecek güçte olmalıdır.Yani demem o ki sevgi,ıspat ister.Korkudan arınmış olmak gerekir.Sürekli gideceğinden,terkedeceğinden endişe duyulan sevgi sakattır.Sevgi aynadır.Kişinin tüm niteliğini ortaya çıkarır.Zira

İster AŞK  olsun,ister SEVGİ olsun”SEVİYORUM”diyen kişinin CÖMERT olması sevdiğine kıtlık yaşatmaması gerekir.Çünkü bu

AŞKA VE SEVGİYE YAPILAN YATIRIMIN EN GÜZEL GÖSTERGESİDİR.

PEKİ HALA SİZ BU TİPOLOJİNİN NERESİNDESİNİZ.????

                                                                                       Selam ve Dua ile

                                                                                       

 

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

  • Nurullah ÖZKILIÇ

    Nurullah ÖZKILIÇ 25.12.2019 21:36

    Tebrikler, teşekkürler. Çok güzel. Asrın hastalığı, sevgisizlik daha doğrusu gönülsüzlüktür. Sevgi samimiyet ister.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık