Sol Sütun
Sağ Sütun
Site En Üst

13 Nisan 2021, Salı

Erzurum'un Ulusal'daki Yüzü Erzurum Arena Gazetesi

UMUTLU BEKLEYİŞ

Altı yaşında başladım mektep sıralarına oturarak kendimi yetiştirme, ülkeme ve insanlığa yaralı bir insan olma mücadeleme.

Kolay değil en az on altı yılımı verdim hedefime ulaşmak için. Yaşım şu an yirmi iki. En verimli yaşımdayım. Gencim, enerji sahibiyim; ülkem ve insanlık için çalışmaya, üretmeye ve en büyük katkıyı yapmaya heyecan duyduğum bir yaştayım. Benim ülkem benden böyle dinamik, enerjik ve heyecanlı bir zamanımda fayda görmeyecekse ne zaman görecek. Heyecanla hizmet etmeyi bekliyorum, diyor üniversiteyi bitirmiş, atama bekleyen yirmi iki yaşındaki gözleri pırıl pırıl ışıyan ve heyecanını kurduğu cümlelerden sezinlediğim öğretmen adayı genç insan.

Ve devam ediyor; başkanım, benim gibi 400 bin öğretmen adayı var bu heyecanı taşıyan, görev bekleyen.

 Eğitim fakültelerini bitirmiş öğretmen adayı olarak; köylerinde, mezralarında okullarında bizi bekleyen öğrencilerimize ülkemizin umudunu taşımak istiyoruz. Eğitim-öğretim gelecek nesillerimizin yetişmesi için çok önemli;ama daha önemlisi eğitim ve öğretimin ehliyet sahibi öğretmenler marifetiyle yapılması.

Bugün Milli Eğitim Bakanlığında 130 bin öğretmen açığı var ve ücretli öğretmenlik aracılığı ile bu ihtiyaç karşılanıyor.

Ücretli öğretmenlik her haliyle havaya serpilen tohum gibi, hasatı olmayacak bir emek. Ne çalışanların emeğinin karşılığını aldığı ne de öğrencilerin istenilen düzeyde eğitim alabildiği bir yöntem.

İki yıllık yüksekokul mezunlarının görevlendirildiği, ehliyet açısından atanma kriterlerini taşımayan kişilerce yapılan eğitim öğretim; zamanı, imkânı ve nesli ziyan ediyor.

İsteğimiz; eğitim-öğretim görmeyi bekleyen çocuklarımızın umutları yok olmasın, kendileri heba edilmesin, ülkemizin geleceği gençler atıl bırakılarak yığınlara dönüştürülmesin ve okullarda eğitim öğretim, ehliyet sahibi öğretmenler marifetiyle yapılsın.

Bu yüzden Bakanlığın ihtiyacı olan 130 bin öğretmen açığının, ehliyet sahibi öğretmen adayları arasından tamamlanması gerekir.

Üniversiteyi bitirmiş, görev bekleyen bu ülkenin yetişmiş bir bireyi olarak devlet büyüklerime sesleniyorum diyerek sözlerini tamamlıyor, atamayı bekleyen öğretmen adayı.

Haksız mı,ne dersiniz?

Eğitim-öğretime milyarların harcandığı, zamanın harcandığı yetmezmiş gibi bir de okuyan evlatlarımız ve okumayı bekleyen çocuklarımız harcanıyor.

Yetersiz bir eğitim ve öğretim, mış gibi yapılan işler, zaman değirmeninin dişleri arasında öğütülüp heba edilen binlerce insanımız.

Ülkemiz son yıllarda okullaşma ve derslik açısından OECD ülkeleri seviyesinde. Bu takdire şayan bir gelişme.40-50 kişilik sınıf ortamlarından kurtularak, sınıf mevcutlarının 30-35 seviyesinde sabitlenmesi ve birçok okul türünde derslik başına düşen öğrenci sayısının 20-25 öğrenci aralığında olması ülkemiz açısından sevindirici bir durumdur; ancak aynı şeyi eğitim-öğretimde kalite, istenilen hedefi yakalama, eğitimde fırsat eşitliğinden yaralanma, ehliyet sahibi öğretmenler aracılığı ile hizmet verme konularında söylemek mümkün değil. Bu hususlarda daha çok gayretin, planlamanın ve çalışmanın yapılması gerekiyor.

En önemli adım; öğretmen açığının, ders ücreti karşılığında çalışan öğretmenler eliyle değil, ehliyet sahibi, eğitim fakültesini bitirmiş ve görev bekleyen adaylar arasından giderilmesi olduğunu düşünüyorum. Büyüklerimiz “Ekmeği ekmekçiye ver, bir ekmek de üste ver” derler.

Çocuklarımız, dünyadaki en kıymetli varlıklarımız. Onların donanımlı yetişmesi, ülkesine ve insanlığa faydalı olmaları ancak ehil ellere teslim edilmesiyle mümkündür.

Selam ve dua ile

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

  • Şerafettin Macit

    Şerafettin Macit 29.03.2021 08:27

    Artık kitap yazma zamanınız geldi. Ne dersiniz?

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık