Sol Sütun
Sağ Sütun
Site En Üst

04 Mart 2021, Perşembe

Erzurum'un Ulusal'daki Yüzü Erzurum Arena Gazetesi

NE ÖZGÜRLÜK AMA

Meğer ülkenin 81 ilinde, eğitim öğretim veren üniversitelerde okuyan öğrenciler, özgür değillermiş, aydın ve cesur değillermiş, medeni hiç değillermiş. Meğer sistemin köleleriymişler!

Bizler de bunu hiç anlayamamışız. Ülkede gençlerin ne sıkıntılar çektiğinden, özgürlüklerinin nasıl ellerinden alındığından, onların talebi ve onayı olmadan nasılda kendilerine dayatmalar yapıldığından, ne haberimiz olmuş ne de bunları görebilmişiz.

Ta ki Boğaziçi Üniversitesine rektör ataması yapılıncaya kadar.

Çağdaş, medeni, özgür, demokrat gençler(!) birden harekete geçtiler. Boğaziçi Üniversitesi diğer üniversitelere benzemezmiş, burasının kendine ait gelenekleri ve teamülleri varmış, öyle kendilerinin onayı alınmadan buraya sıradan bir üniversite muamelesi yapılamazmış. Burası aydın, çağdaş, özgür, medeni ve öğrencileri ayrıcalıklı bir üniversite imiş. Burada kimse kimseye karışmaz, herkes kendi bildiği gibi inanır ve yaşarmış. Dışarıdan buraya rektör atanamazmış.

Özgürlüklerine düşkün, çağdaş ve medeni öğrenciler (!), işte böyle haklarını savunur; teamüller dışında yapılan atamada, hak hukuk, kural tanımaz ve atanan rektörü böyle alıkoyarlarmış.

Gören de der ki: Ülkelerine, bayraklarına, vatanlarına, mukaddesatlarına hatta bireysel hukuklarına saldırı olmuş da, bu kahraman gençler (!) harekete geçmişler. Çanakkale’ye savaşmak için okulunu bırakıp, vatan müdafaasına giden öğrenciler gibi.

Keşke bu öğrenciler, kendi özgürlüklerine düşkün oldukları, haklarını müdafaa ettikleri gibi, başkalarının özgürlüklerine ve haklarına da saygı göstermeyi öğrenmiş olsalardı. Atanan rektörün özgürlüğünü, haklarını hiçe saymasalardı. Öyle ya özgür olmak, medeni olmak, çağdaş olmak bunu gerektirmez miydi?

Öte taraftan ülkenin diğer üniversitelerinde okuyan binlerce öğrencisini, nasıl da tahkir ettiklerini, küçük gördüklerini, ötekileştirdiklerini anlayabilselerdi.

Bu öğrencilere destek veren siyasetçiler ve öğretim görevlilerinin, böyle bir vahamete nasıl destek verebildiklerine şaşmamak gerekiyor. Çünkü teamüllerin, kanunun üstünde olabileceğini ve her şeyin kanun olmayacağını ifade edecek kadar akli melekelerini devre dışı bırakanların söylediklerinin hukuki kıymeti ve bir karşılığı yoktur.

Şimdi üniversitelerine sahip çıkan öğrencilere birkaç soru sormak istiyorum.

Üniversitelere rektör atama yetkisi kimindir?

Yetki sahibi olanın, rektör ataması yapmak için izin alması gereken mahfiller mi vardır?

Boğaziçi üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bir üniversitesi değil midir?

Yoksa; devlet içinde bağımsız, devletin karışma yetkisi olmayan bir üniversite midir?

Bu üniversitenin diğer üniversitelerden ne farkı vardır?

Burada okuyan öğrenciler, bu ülkenin vatandaşı değiller midir?

Ataması yapılan rektör, hangi öğrencinin okuma ve ilim yapma hakkına engel olmuştur?

Diğer üniversitelerde okuyan öğrencilerden ne ayrıcalıkları vardır?

Üniversiteye rektör olarak atan Prof. Dr. Melih Bulu, bilimsel ve akademik çalışmalar açısından yetersiz midir?

Prof. Dr. Melih Bulu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil midir?

Öğrencilerin; Prof. Dr. Melih Bulu’nun, liyakat ve kariyerini ölçecek bilimsel çalışma ve akademik bilgi seviyeleri nedir?

Özgürlük müdafisi olan öğrencilerin, Üniversite çalışanlarını ve sayın rektörü beş saat hürriyetlerinden alıkoyma hakları var mıdır?

Daha sıralamak istemediğim birçok soru.

Evet, gerçekten bu sorulara, kimsenin etkisi altında kalmadan, kendi aklınız ve vicdanınızla cevap verin.

Siz kendinizi bu ülkenin bir vatandaşı ve devletin kanunlarına karşı sorumlu bireyler olarak görüyorsanız, o zaman kanunlara ve kanunların verdiği haklara saygı ve itaat, sorumluluklarınızı da yerine getirme ödevinizin olduğunu bilmeniz gerekir.

Devleti ve kanunları karşınıza alarak, özel imtiyazların verilmesini talep etmek, ya da var olan imtiyazların elden çıkmaması için eylem yapmak, sizleri haklı çıkarmayacağı gibi, sizin dışınızda 81 ilde var olan üniversite öğrencilerini ve milleti de inandırmayacaktır.

Boğaziçi Üniversitesi, Anadolu’da var olan herhangi bir üniversiteden, kanunlar ve hukuk nezdinde hiçbir ayrıcalığı yoktur. Olacaksa bir fark, o da sadece bilimsel ve akademik çalışmalar alanındaki başarıyla olur.

Her şerde bir hayır vardır diyerek, bu olaylarda da bir hayır ortaya çıkmıştır. Anadolu insanı, bu rektör atamasıyla görmüştür ki, devletimizin sandığı üniversitesinin, devlete rağmen bilmediğimiz sahipleri varmış

Selam ve dua ile                                                                                       

                                                                                      

 

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık