Sol Sütun
Sağ Sütun
Site En Üst

04 Mart 2021, Perşembe

Erzurum'un Ulusal'daki Yüzü Erzurum Arena Gazetesi

İSTİKLAL MARŞI

Milletimizin, toplumsal mutabakat metni olarak kabul ettiği; özgürlüğümüzün, bağımsızlığımızın, hürriyetimizin, bayrağımızın ve vatan bütünlüğümüzün ilan metni olan İstiklal Marşı Kurtuluş Savaşının devam ettiği süreçte yazılmıştır.

30 Ekim 1918 Mondros Ateşkes Antlaşması sonrası işgallerin başladığı ve Boğazların İngilizlerin kontrolüne geçtiği dönemde başlayan,11 Ekim 1922 Mudanya Mütarekesi ile son bulan, Anadolu’da var olma ve varlığımızı sürdürme savaşında; kahraman ordumuza ve milletimize mücadele azmi kazandırmak, direnme gücü vermek, bağımsız ve hür yaşama iradesini hâkim kılmak, vatanı, dini, namusu, ezanı, bayrağı koruma ve kollama sorumluluğunu taşımak ve hissettirmek için yazılmıştır.

Yazılış süreci, seçildikten sonra mecliste defalarca okunması, okunduğu sırada mecliste hazır bulunan insanların heyecanlanarak kendilerine hâkim olamayıp, gözyaşı dökmeleri; yazılan şiirin ne denli toplumun duygu ve hislerine tercüman olduğunun kanıtıdır.

İnsana aşıladığı umut, yüklediği sorumluluk, özgürlük ve bağımsızlık için yapılması gerekenler adına ortaya koyduğu yüreklilik ve inanç, birlikte var olma, millet olma ruhunu yansıtması, hiçbir beşeri gücün emri altına girmeme kararlılığı ve asla esareti kabul etmeme iradesini, insanın kalbine ilmek ilmek işleyen bir manifestodur.

Akif’in, bu marşı yazmasında hiç şüphesiz, vatanın içinde bulunduğu şartlar ve sahip olduğu milli ve manevi değerler etkili olmuştur.

İstiklal Marşı; içinde geçen kavramlarla ve işlenen tema ile duygu yüklü, hislere tercüman, coşku dolu ve okundukça coşturan, insanı büyüleyen ve etkisi altına alan tesirli bir sesleniştir.

İstiklal Marşı; bu vatanın yeniden yurt tutulmasına birlikte mücadele veren, ortak derdi vatan, din ve özgürlük olan, millet olmuş insanların ortak mutabakat metnidir.

İstiklal Marşı; ırkına, rengine,soyuna bakmadan, aynı mukaddes değerler için birlikte canlarını feda eden ve şahadeti göze alanların çimentosudur.

İstiklal Marşı; gelecek nesillere bu hakikatleri, anlatmanın, hatırlatmanın ve bu değerler etrafında gelecek için kenetlenerek, tefrikaya düşmeden, güçlü devlet, güçlü millet olmanın ders kitabıdır.

İstiklal Marşının kabulünün üzerinden 100 yıl geçti. Ecdadımızın dün okuduğu duygu ve hislerle bizler de bugün aynı duygu ve coşku ile okuyoruz İstiklal Marşını. Her okuduğumuzda da hem tarihimizi öğreniyor ve hatırımızda tutuyoruz, hem de yarınlar için duyduğumuz sorumluluk şuuru ile nesillerimizin yetişmesine emek veriyor, gayret ediyoruz.

Bu çerçevede Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından alınan sevindirici ve kıymetli bir kararı siz okurlarımla paylaşmak istiyorum.

Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanı Mustafa ŞENTOP’un imzası ve 5 siyasi parti (AK PARTİ, CHP, MHP, HDP ve İYİ Parti) nin ortak önergeleri ile 2021 yılı ‘İSTİKLAL MARŞI ’yılı olarak kabul edilip, ilan edildi.

Beş siyasi partinin ortak kararı ile önümüzdeki yılın İstiklal Marşı yılı kabul edilmesi, milletimizin ortak mutabakat metni olduğunun kabulüdür.

Böyle anlamlı bir ittifaka, Memur-Sen Konfederasyonu olarak sorumluluğumuzu yerine getirme adına, Türkiye Yazarlar Birliği ile ortak etkinlikler gerçekleştirmek üzere bir protokol imzaladık.

Protokol imza töreninde Genel Başkanımız Ali Yalçın: “İstiklal Marşı mız bizim tüm kimliğimizi benliğimizi, milletimizin ortak duygularını anlatan sarsılmaz bir eser. Türkiye’ye edilmiş bir duadır. Bu eserin 100. yılında İstiklal Marşı’nın ruhunu, duygusunu, üzerine inşa edildiği değerleri anlatmayı hedeflediğimiz etkinliklerle bir bakıma vefa borcunu da yerine getirmek istiyoruz ”diyerek, hem ne yapılması gerektiğini, hem de neden yapılması gerektiğini ifade etti.

Her kademedeki öğrencilere ve onların yetişmesinde değeri ölçülmez, emeği olan meslektaşlarıma seslenerek, aynı zamanda anlamlı bir tevafuk ile Mehmet Akif Ersoy’un 84.ölüm yıl dönümüne denk gelen böylesine güzel bir mutabakat ikliminde, İstiklal Marşını okurken duyduğumuz coşku ve heyecanla 2021 yılını geçirmeye var mısınız?

Selam ve dua ile

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

 • Medet

  Medet 30.12.2020 08:19

  Muhterem hocam harika bir makale kaleme almışsınız tebrik ediyorum

 • Ensar Totik

  Ensar Totik 30.12.2020 10:13

  Büyük şair ve mütefekkir M. Akif Ersoy için yazdığınız satırlara teşekkür ediyorum.

 • Feylesof Yalçın.

  Feylesof Yalçın. 30.12.2020 11:14

  Mustafa hocam, bu makale ile duygularımıza tercüman oldun.Çok güzel bir yazı.Tebrikler.

 • İbeahim AKBULUT

  İbeahim AKBULUT 30.12.2020 11:57

  Kıymetli Hocamız Mustafa Bey bu aziz milletin ortak değeri İstiklal Şiirinin Millet olarak birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bir süreçte TBMM de grubu olan ve siyasi görüsü ne olursa olsun adı MİLLET olan ortak değerlerde birlik ve beraberliğimizi korumak ve yaşatmak adına 2021 yılinın İstiklal Marşı ve Vatan şair Mehmet Akif ERSOY anma yıli ilan edilişine vurgu yaparak bu yıli bir dizi faydali etkinliklerle değerlendireceklerini ifade etmiştir. Makalesinden etkilendik eline emeğine yüreğine sağlık destekliyoruz.Selametle kalın

 • Asef karataş

  Asef karataş 30.12.2020 14:04

  Kalemine sağlık hocam. Duygularımıza tercüman olmuşsun. Allah birdaha bu millete istiklal marşı yazdırmasın

 • Adem SAÇAKLI

  Adem SAÇAKLI 30.12.2020 16:12

  Hocam keşke Akif'in son yıllarını ve vefatından sonra cenazesine devlet görevlilerinin katılmadığını da yazsaydınız. Allah razı olsun kaleminiz daim olsun.

 • Feylesof Yalçın.

  Feylesof Yalçın. 30.12.2020 22:47

  Çok güzel bir makale.Tebrikler.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık