Sağ Sütun

11 Ağustos 2022, Perşembe

Erzurum'un Ulusal'daki Yüzü Erzurum Arena Gazetesi

İBADET ETMENİN RUHUNU KAVRAMAK

İbadet; Arapça bir kelime olup, bir dinin emir ve buyruklarını yerine getirme demektir. Dünyada çeşitli inanışlar ve dinler mevcuttur. Her dinin kendine özgü ibadet yolları ve çeşitleri vardır.

İnsanların ibadet etmelerinin farklı gerekçeleri olmakla beraber; yaratıcı, otorite, üstün güce duyulan saygı ve tazim, ibadetin esasını teşkil eder.

İslam inancına göre, ibadetlerin özünde Allah’ın rızasına ulaşmak, karşılığını yalnız Allah’tan beklemek, sadece kendisine kulluk etmek, insanın ve toplumun, kötü gördüğü, yanlış kabul etiği, hoş karşılamadığı söz, davranış ve eylemlerden uzaklaşmak, ayrıca Allah’ın razı olacağı eylem ve davranışlarda bulunarak, iman ve amel bütünlüğünde şahsiyetlerin oluşmasını sağlamak vardır.

Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluş olan mübarek ramazan ayında tuttuğumuz oruç ibadetinde de bu hususları kolayca görebiliyoruz.

Ebu Hureyre’den rivayet edilen bir hadis-i şerifte peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Kim Ramazan ayını, Allah’a iman ve sevabını Allah’tan bekleyerek ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır.”

 Hadis-i şerif; yukarıda ifade ettiğimiz gibi ibadetleri yapmamızda önce Allah’ı; yegâne tapılacak, ibadet edilecek, boyun eğilerek emir ve yasaklarına teslim olunacak, kulluk edilecek otorite olarak kabul etmeyi, karşılığını yalnız Allah’tan beklemeyi ve Allah’ın memnun olduğu ve bağışladığı bir kul olma vasfına ulaşmayı haber veriyor.

Buna benzer hadisler ve ayetlerle konuyu genişletebiliriz; ancak yazının uzamaması için bir örnekle iktifa etmemiz doğru olacaktır.

Allah’ın bize yapmamızı emretmiş olduğu ibadetlerin; ruhumuzda ve davranışlarımızda bizleri olgunlaştırarak hem kendisinin hem tüm mahlûkatın kendisinden emin olduğu ahlaklı/erdemli bir insan olmamızı sağladığını görüyoruz. Çünkü ibadetlerin, bizleri her türlü yanlıştan, kötülükten, ahlaksızlıktan, azgınlıktan, haksızlıktan, harama yaklaşmaktan uzak tutacağı zikrediliyor.

Namaz, zekât, hac ibadetleri için de durum aynıdır:Bir yönü ile Allah’ın hükümranlığına boyun eğip itaat etmeyi, diğer yönüyle de insanları terbiye ederek olgunlaşmalarını ve kâmil birer birey olmalarını sağlarlar.

Maneviyatın en yüksek olduğu, dayanışmanın ve yardımlaşmanın zirveye çıktığı, kötülüklerin def olup iyiliklerin galebe geldiği, Kuran-ı Kerimin inzal olmaya başladığı ve bin aydan hayırlı Kadir gecesinin için de olduğu mübarek bir aydayız.

Geçen ramazan ayında hayatta olup da bu yıl ramazana ulaşamayan nice tanıdıklarımız ve yakınlarımız var. Belki biz de gelecek ramazanda olmayacağız. Her namazı son namaz, her ramazanı son ramazan bilmeliyiz. Ulaşmış olduğumuz bu ramazan ayını, Rabbimizin bize vermiş olduğu bir hediye olarak görüp, geçmiş günahlarımıza, hatalarımıza ve kusurlarımıza tövbe ederek arınmak için fırsat bilmeliyiz.

İmkânlarımızın ve imkânsızlıklarımızın bizim için bir imtihan olduğunu bilmeliyiz. Allah’ın bize sahiplik yaptırdığı nimetlerin emanetçisi olduğumuzu, bunlarla ahiret ve dünya saadetimizi kazanmamız gerektiğini unutmamalıyız.

Yaptığımız ibadetlerin bizi; hileden, haramdan, hayâsızlıktan, ahlaksızlıktan, kul hakkı yemekten, zalim olmaktan, yüzsüz olmaktan, yalandan, gıybetten, dedikodudan, laf taşımaktan, fitne çıkarmaktan koruması gerektiğini bilmeli ve inanmalıyız.

 Allah, ibadetlerimizi bu şuurla yapmayı nasip etsin.

Bizi çaresiz bırakmasın, kendisinden başkasına muhtaç eylemesin, kusurlarımızı setr eylesin, günahlarımızı bağışlasın, ramazan ayını hakkıyla idrak edip cehennem azabından azat eylesin.(Âmin)

Selam ve dua ile

                                                                                                               

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

  • Ali Karataş

    Ali Karataş 30.04.2021 14:32

    Âmin. Kıymetli amcam ve hocam Rabbim ağzına yüreğine sağlık, kalemine güç versin.

  • Şerafettin Macit

    Şerafettin Macit 30.04.2021 14:47

    Eyvallah değerli başkanım

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık