Sol Sütun
Sağ Sütun
Site En Üst

17 Ocak 2021, Pazar

Erzurum'un Ulusal'daki Yüzü Erzurum Arena Gazetesi

DERS SEÇİMLERİ

Her yıl olduğu gibi bu yılda gündemi meşgul edecek konulardan biri, ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrencilerin 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı için ders seçimleri olacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin, Ders Seçimi başlığı altında, 11.maddesinde ders seçimlerinin aralık-ocak aylarında yapılması öngörülüyor.

Ders seçimleri yapılırken; ders seçimi okulun imkânlarına bağlı olarak veli, sınıf rehber öğretmeni ve rehberlik öğretmeninin bilgisi dâhilinde öğrenci tarafından yapılacağı ifade ediliyor. Yine süresi içerisinde ders seçimi yapmayan öğrencilerin seçimini okul idaresini yapacağı ifade ediliyor. Bir dersin okutulabilmesi için en az 10 öğrenci tarafından seçilmesi gerekiyor.

Öğrencilerin bir üst sınıfa geçtiğinde okumak istedikleri dersleri kendi iradeleriyle seçmeleri sorun teşkil etmiyor.

O zaman sorun nedir diye soracağınızı tahmin ediyorum.

15 Temmuz hain, kanlı darbe girişimi sonrası; Cumhurbaşkanımız, bu ülkenin çocuklarının, dinlerini ve inançlarını öğrensinler, farklı niyetler taşıyan kişi ya da kurumlar tarafından istismar edilmesinler diye Milli Eğitim Bakanlığına verdiği talimat sonrası, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından ortaöğretim kurumlarında okutulacak seçmeli ders grubuna Kuran-ı Kerim (haftada 2 saat),Peygamberimizin Hayatı (haftada 2 saat),Temel Dini Bilgiler (haftada 1 ya da 2 saat) dersleri dâhil edildi.

Sen misin bu dersleri müfredata dâhil edip, seçtiren deyip, her yıl bu derslerin seçilmesi üzerinden kara propaganda yaparak bir algı oluşması için adeta yarış içine giriliyor.

Okul yöneticilerinden, ilçe müdürlerine kadar birçok insan hedefe konularak nasıl olur efendim bu derslerin seçilmesine öncü olur ve yönlendirme yaparsınız diye.

Okuyup duyanda zanneder ki 28 Şubat sürecinde olduğu gibi öğrencilerin, zor kullanılarak ve ikna odalarına alınarak zorla başörtüleri açtırıldığı gibi, öğrencilere zorla seçmeli ders seçtiriliyor.

Hayır efendim, adı üzerinde seçmeli ders. Öğrenci istemiyorsa, veli istemiyorsa, hiçbir şekilde bu dersler öğrenciye seçtirilmiyor. İsteyen öğrenci ve veli de bu dersleri seçiyor.

Bu ülkede önemli bir sorun şu ki: Kendi çocuğuna bu dersleri seçtirmeyenlerin, başkalarına da bu dersleri seçemezsin, neden seçiyorsun diye, seçme haklarına müdahale etme hakkını kendinde görüyor olması.

Dün, kimseye tercih hakkı bırakmadan, her öğrenciyi zorunlu olarak kesintisiz eğitime mecbur eden bir dayatmayı, devlet böyle istiyor deyip desteklerken, bugün her öğrenciye seçme imkânı sunan ve kendi iradesiyle seçtiği dersleri okumanın, daha medeni ve demokratik olduğunu kabul etmeyip, zorunluymuş gibi sunmanın, üzüm yemek değil bağcıyı dövmekten başka bir anlamı yoktur.

Gelecek yılın ders seçimlerinin yapılacağı ayların içerisindeyiz. Şamata ve yaygara taifesi yeniden davulları ellerine alıp çığırtkanlık yapmanın peşindeler.

Sosyal medya ve gazetelerde yeniden algı oluşturmanın peşinde koşuyorlar. Okul müdürü bu dersleri zorla nasıl seçermiş, ilçe milli eğitim müdürü okullara bu dersleri seçmeleri için nasıl yönlendirme yaparmış diye.

Bu milletin çocuklarının inandığı dini öğrenme hakkı var ve bu anayasal bir hak. Senin derdin bu derslerin öğrencin tarafından seçilmesi değil, belki öğrencin bile yok. Ama senin derdin gelecek nesilleri dinden ve inançlarından nasıl koparır ve habersiz büyütürüz. Çünkü maneviyatsız büyüyen bir nesle sen istediğini keyfine göre giydirmek derdindesin.

Gazete köşemden yöneticilere sesleniyorum. Eğitim ve öğretimin içinde yer almayan, uzaktan duyma bilgilerle, algı oluşturup dümen çevirmek isteyenlere aldırmayın. Yasaların ve mevzuatın verdiği haklardan öğrencilerin istifade etmesi için yetkilerinizi kullanın. Dindar bir neslin yetişmesine Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda katkı sağlayın.

Selam ve dua ile

                                                                                        

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

 • Medet Çamurcu

  Medet Çamurcu 08.01.2021 09:14

  Kimin himmeti milleti ise o tekbaşına bir millettir.Hocam sağolsun varolun.

 • Şerafettin Macit

  Şerafettin Macit 08.01.2021 10:25

  "Okuyup duyanda zanneder ki 28 Şubat sürecinde olduğu gibi öğrencilerin, zor kullanılarak ve ikna odalarına alınarak zorla başörtüleri açtırıldığı gibi, öğrencilere zorla seçmeli ders seçtiriliyor. Hayır efendim, adı üzerinde seçmeli ders. Öğrenci istemiyorsa, veli istemiyorsa, hiçbir şekilde bu dersler öğrenciye seçtirilmiyor. İsteyen öğrenci ve veli de bu dersleri seçiyor..." AKSİNE BAŞKANIM KUR'AN-I KERİM VE SİYER GİBİ DERSLERİ SEÇTİRMEMEYE ÇALIŞAN KIRİPTO ÖĞRETMENLER OLABİLİR. DİKKATLİ OLUNMALI.

 • Rafet Karaca

  Rafet Karaca 08.01.2021 21:33

  Bu ülkenin insanları dinlerini öğrenmek zorunda.Bunun devlet eliyle okullarda yapılması daha da isabetli olur.En azından vatandaşlar çocuklarını belli guruplara göndermek zorunda kalmaz.

 • Adem SAÇAKLI

  Adem SAÇAKLI 09.01.2021 14:30

  Gençleri dininden, dilinden, kültüründen soğutmak ve onları mankurtlaştırmak isteyenler elbette karşı olacaktır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık