Sol Sütun
Sağ Sütun
Site En Üst

04 Aralık 2020, Cuma

Erzurum'un Ulusal'daki Yüzü Erzurum Arena Gazetesi

YAŞANABİLİR ŞEHİRLER, SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇEVRE 

Medeniyetin aynası şehirlerdir.Medeniyetler en önce şehirlerden doğarken, şehirle birlikte gelişir, şekillenirler.insanların şehirleri inşa ettiği sanılır oysa şehirler insanı inşa ederler.Bir Medeniyetin güzelliği şehirlere, şehirlerin güzelligi ise insana insan ruhuna akseder.

Selçuklu ve Osmanlı Medeniyeti; Rey, isfehan,Konya,Bursa, Erzurum,Edirne, İstanbul gibi şehirleri inşa ettiği kadar, bu şehirlerden  ilham alarakda medeniyetimizi şekillendirmiştir.

Son yüzyıl içerisinde ise ne yazikki medeniyetimizin temel taşları ve değerlerimiz, kültürel ve tarihi mirasımız reddedilmiş, yerine yenisi konulmamış,şehirlerimiz tahribata uğramıştır.Kalkınma ve büyüme  için yapılanlar medeniyete ait izleri ya yok etmiş yada ihmal etmiştir.

Yaşanabilir şehirler Sürdürülebilir Çevre; Çevreyi gelecek nesillere karşı bir sorumluluk bilinciyle ele alır ve gelecek nesillerin emaneti olarak görür.

Yaşanabilir bir çevre ancak tarihi ve kültürel değerlerimize zarar vermeden onları koruyarak elde edilir.Kalkınma ve büyüme uğruna bu değerler feda edilerek değil.

Alt yapı hizmetlerinin erişilebilir, eksiksiz, kaliteli, sağlikli  ve ucuz olması yaşanabilir çevrenin temellerindendir.
Dünyanin ve ülkemizin karşılaştiğı en büyük çevre sorunları olarak EREZYON,ÇÖLLEŞME, TARIMSAL ÜRÜN KAYBI,SERA GAZI ETKİSİ, TATLI SU KAYNAKLARININ GIDEREK TÜKENMESİ,İKLİM DEĞİŞİMLERİ,HAVA KİRLİLİĞİ, GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ, OZON TABAKASIIN TAHRİBİ, NÜKLEER KAZALAR  VE ATIKLAR,DENİZ KİRLİLİĞİ, TROPİKAL ORMAN KAYBI, TARIM İLAÇLARININ OLUMSUZ ETKİLERİ sayılabilir.

Yaşanabilir şehirler için;Birey ve toplum refahı üzerinde olumsuz etkileri olan bu sorunların azaltmak hafifletmek ortadan kaldırmak gerekir.

İkinci Dünya savaşı sonrasında bir çok ulusun bağımsızliğıni kazanması ve yeniden inşa sürecine girmesi Sanayileşme ve ekonomik büyümeyi temel hedefler haline getirmiştir. Bu sanayileşme ve büyüme çabaları Doğal çevrenin, kaynakların tahribatina, yok olmasina neden olmuştur.

Son Söz

Sürdürülebilir kalkınmaya evet,

Sürdürülebilir büyümeye evet,

Sanayileşmeye evet ancak yaşanabilir şehirler için Tarihi ve kültürel mirasımızi ve doğayı bozmayan, yok etmeyen, kirletmeyen sürdürülebilir ÇEVRE ile evet.

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık