Sağ Sütun

11 Ağustos 2022, Perşembe

Erzurum'un Ulusal'daki Yüzü Erzurum Arena Gazetesi

TÜRKİYE' NİN 10 BORU HATTI İLE DÜNYANIN ENERJİSİNİ TAŞIMASININ BEDELİ

TÜRKİYE' NİN 10 BORU HATTI İLE DÜNYANIN ENERJİSİNİ TAŞIMASININ BEDELİ: TERÖR- DÖVİZ- ENFLASYON- FAİZ KISKACINDA DİZ ÇÖKTÜRMEK

Türkiye; enerji zengini komşularının bu zenginliğini, yine komşu pazarlara, ikisi petrol, sekizi doğalgaz olmak üzere 10 boru hattı ile taşıyor.

Türkiye'nin üretici ve tüketici ülkeler arasındaki stratejik coğrafi konumu; Hazar ve Orta-Doğu enerji kaynaklarının Dünya pazarlarına taşınması için, doğal enerji köprüsü olmasına imkan sağlıyor.

Türkiye, Artık Bir Enerji Merkezi:

Bizi enerji merkezi yapan projeler ve boru hatları:

1- TANAP- Trans Anadolu Doğalgaz Boru hattı,

2- TÜRK AKIMI- Türkiye Rusya arasında Avrupa Dağalgaz Boru Hattı,

3- BATI HATTI- Türkiye -Rusya Doğalgaz Boru Hattı,

4- MAVİ AKIM-Türkiye Rusya Doğalgaz Boru Hattı,

5- BTC- Bakü- Tiflis- Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı,

6- BTE- Bakü- Tiflis- Erzurum Doğalgaz Boru Hattı,

7- İRAN - TÜRKİYE Doğalgaz Boru hattı,

8- ITG- Türkiye- Yunanistan Doğalgaz Boru hattı,

9- ITB- Irak- Türkiye Ham Petrol Boru Hattı,

10- ÌTB- Türkiye- Bulgaristan çift yönlü Doğalgaz Boru Hattı.

Bu projelerden; 2020 itibarıyla,

-TANAP.......10 milyar m³

-İran hattı...10 milyar m³

-Batı hattı...14 milyar m³

-Mavi Akım...16 milyar m³

-Türk akımı...63 milyar m³

Kapasiteye sahipler.

Doğu Akdeniz’de, Doğalgaz ve enerji transferi çerçevesinde Mısır’la yapılacak anlaşmalarla Türkiye ve Mısır, Bölgesinde ve Dünyada süper güç olacaklardı. Bunu hisseden AB ve ABD dış istihbarat örgütleri, Mısır’da Askeri Darbe ile Mursi’yi devirdiler. Türkiye’de de 1970’te 1980’de öğrenci olaylarıyla, 1984’den beri bölücü terör örgütleriyle, 2012’de MİT tırları operasyonu ve 2014’te polis-yargı darbe girişimiyle, 2016’da 15 Temmuz darbesiyle Türkiye’yi diz çöktürmek istediler ve istiyorlar.

Yıllardır; terör örgütleri, PKK, FETÖ ve diğerleriyle, Türkiye’nin Enerji Merkezi olması engellenmek istendi. Gerek 19 yıldır siyasi istikrarın olması, gerekse ekonomik yapının güçlü olması, özellikle kamu maliyesinin güçlü olması, terör örgütlerini başarısız kıldı. Artık; PKK da FETÖ de hüsrana uğramış, darmadağınık olmuşlardır. Destekledikleri terör örgütleri başarısız olunca, Türkiye’yi diz çöktürmek için araç olarak, geriye FİNANSAL saldırılar kalmıştı. Bunu da 2008’de, 2011’de, 2018 Ağustos ayında ve 2021’de denediler, deniyorlar.

Artık, Uluslararası Para Fonu’nun (International Monetary Fund: IMF) 1 milyon dolarına ihtiyaç duyduğumuz geçmiş dönemlerden farklı bir ekonomimiz var. Bilakis; yatırımlarına devam eden, yeni ve büyük projelere öncülük eden, tamamlayan bir ekonomimiz var.

Ancak; ekonomik kırılganlığımız ise, yüksek oranda dışa bağımlı olduğumuz enerji (Doğalgaz, petrol ve türevleri) faturası sonrası oluşan CARİ AÇIĢIMIZ, DÜŞÜK TASARRUFLARIMIZ, VE ÜRETİMİMİZİN- İHRACATIMIZIN DÜŞÜK KATMA DEĞERLİ OLMASIDIR.

 

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık