Sol Sütun
Sağ Sütun
Site En Üst

13 Nisan 2021, Salı

Erzurum'un Ulusal'daki Yüzü Erzurum Arena Gazetesi

HUKUK SİSTEMİ

Bir ülkede uygulanmakta olan hukuk kurallarının tamamıdır.Günümüz Dûnyasinda modern hukuk sistemi olarak 4 tane hukuk sistemi kabul görmektedir.

- Anglo sakson Hukuk Sistemi  COMMON LAW

- Kıta Avrupası Hukuk Sistemi,

- İslam Hukuk Sistemi,

- Sosyalizm Hukuk Sistemi.

Dünyadaki hukuk sistemleri aģırlıklı olarak Anglo sakson Hukuk Sistemi Ve Kıta Avrupası Hukuk Sisteminin türevleri şeklindedir diğer ikisi İslami Hukuk Sistemi ve Sosyalizm Hukuk sistemi uygulaması daha azdır.

 

ANGLO SAKSON HUKUK SİSTEMİ:

Doğum yeri İngilteredir,ingilterenin yanında Abd, Kanada, Avustralya,Güney Afrika, Hindistan ve eskiden İngiliz sömürgesi olan ûlkelerin tamamında uygulanan sistemdir.Bu sistemde Hukuk; örf ve adet kuralları, mahkeme kararları ve daģınık haldeki çeşitli kanunlardan oluşur. Bu hukuk sistemi YAZILI OLMAYAN UYGULAMAYA DAYANAN HUKUK SİSTEMİDİR.Bu sistemde önceki mahkemelerin vermiş olduğu kararlar bağlayıcıdır ve benzer somut olaylara uygulanır.Bu hukuk sistemine " HAKİMLER HUKUKU","HAKİMLER TARAFINDAN YAPILMIŞ HUKUK" denmektedir.Bu hukuk sisteminde Kamu Hukuku- Özel Hukuk ayrımı yada Adli Yargı- İdari Yargı ayrımi yoktur.Yargı birliğinin geçerli olduğu sistemdir  Anglo Sakson Hukuk Sistemi.


KITA AVRUPASI HUKUK SİSTEMİ:

Kıta Avrupasından İngiltere hariç Avrupa ûlkeleri anlaşılır.Bu sistemde Hukuk yazılı halde Kanunlar Halinde toplanmıştır.Bu Hukuk Sisteminin en temel özelliği KANUNLAR YAZILI HALDEDİR VE KANUN YAPMA YETKİSİ YASAMA MECLİSİNİNDİR.Bu sistemde hakimlerin verdiği kararlar ancak yardımcı kaynaklardır.Kıta Avrupası Hukuk Sisteminde Özel Hukuk- Kamu Hukuku ayrımı ve Adli Yargı- İdari Yargı ayrımı vardır.

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık