Sol Sütun
Sağ Sütun
Site En Üst

17 Ocak 2021, Pazar

Erzurum'un Ulusal'daki Yüzü Erzurum Arena Gazetesi

AVRUPA BİRLİĞİ HRİSTİYAN BİRLİĞİNE Mİ DÖNÜŞÜYOR?

Avrupa birliği yada AB altı ülkenin ortaklığıyla( fransa, belçika,almanya, italya, hollanda, lüksemburg) kurulan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğudur.Kurulduğu 1951 yılından 1957 yılına kadar bu isimle, sonrada AET Avrupa Ekonomik Topluluğu ismini , daha sonrada AB ismini almiştır. 1973  ile 2013 yılları arasında büyümüş 27 ülke üyeliğine ulaşmıştır.

Ülkemiz; 1959 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğuna ortaklık başvurusu yapmış, AET Bakanlar Konseyinin başvuruyu kabul etmesi ile 1963 yılında ANKARA ANLAŞMASINI imzalamıştır. 1987 yılında da tam üyelik başvurusunu yapmış, 1999 yılında AB üye ülkeleri tarafından aday olarak kabul edilmiş ,2005 yılındada tam üyelik müzakerelerine başlamıştır.

Avrupa Birliği Ekonomik bir proje olarak başlamıştır.Bugün gelinen noktada ;AB  ABD ve JAPONYA gibi Batı Dünyasının ağırlıklı ekonomik gücüdür.Ülkemiz AB ile müzakerelere devam ederken ; TÜRK CUMHURİYETLERİ , Ortadoğu ve Afrika ùlkeleriyle ilişkilerini hiçbir zaman ihmal etmemiş, ticaret hacmini artırmıştır.

TÜRKİYE'NİN yarım yüzyılı aşkın bir süredir devam eden AB süreci bir çağdaşlaşma projesidir. TÜRKİYE Kararlı ve istikrarlı olarak demokratikleşme, õzgürlük alanlarının genişlemesi, küresel ekonomilere entegre gibi konularda uyum yasalarını çıkarmakta, AB müktesebatı çerçevesinde yapılan siyasi, ekonomik ve  sosyal reformlarla demokrasi ve insan haklarının güçlenmesi sağlanmakta, piyasa ekonomisinin kurumsallaşması hedeflenmektedir.

Ekonomisi, bilim ve teknolojisi, siyaseti sosyal ve kültürel politikaları ile bölgesine ilham kaynağı olan Ülkemizin  üye bazı AB ülkeleri tarafından katılım müzakereleri engellenmektedir.Yine bu ülkelerde yükselen aşırılıklar, yabancı düşmanlığı ,ırkçılık nefret söylemleri, İslamofobi, Türkofobi gibi olumsuzluklar, tehditler ùlkemizde var olan AB üyelik isteğini tersine çevirmeye başlamış TÜRK Milleti AB üyeliğini tartişmaya açmıştır.

 Ekonomisi nüfusu yüzölçümü Milligeliri Türkiyenin u bile olamayan ülkeler birliğe kabul edilirken halkı  Müslüman ve Türk olan ülkemizin AB ye kabul edilmeyişi 60 yıldır bekletilmesi Avrupa Birliği hıristiyan birliğinemi dönüştü sorusunu akıllara getiriyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık