Sol Sütun
Sağ Sütun

14 Temmuz 2020, Salı

Erzurum'un Ulusal'daki Yüzü Erzurum Arena Gazetesi

Kamu Denetçiliği Kurumu Nedir ?

Bireylerin birbirleriyle olan etkileşim ve iletişimden kaynaklanan ilişkileri sonucunda birbirlerine karşı ileri sürebilecekleri hakları, yetkileri ve sorumlulukları doğmaktadır. Bu minvalde ilişkiler, neticede yer yer kişisel uyuşmazlıklar ve ihtilaflar doğurmaktadır. İhtilaflar, hukuki hüviyet kazanarak hukuk düzeni içerisinde meşru vasıtalarla çözüm yolu aramaktadır. Bu bağlamda bireylerin ihtilaflarını çözmek için başvurdukları mercii olan Devlet mekanizması, yargı organları vasıtasıyla uyuşmazlıkları çözmekte ve hukuki ihtilafları gidererek, haklının hakkına kavuşmasını sağlayıcı önleyici, denetleyici ve infaz edilebilir yargısal tedbirler ve kararlar almaktadır.

Vatandaşların bireysel  haklarının arandığı bir başka platform ise, idarenin işlem ve eylemlerine karşı bireyin hakkının arandığı idari yargı teşkilatıdır. İdare Mahkemeleri aracılığıyla kamunun tesis ettiği idari işlemlerin hukuki denetimi  yapılmaktadır.

Şüphesiz ki, kişisel ihtilafların çözümünde  alternatif çözüm yöntemleri belirlendiği gibi birey-idare ilişkisindeki hak arama sürecinde de modern hukuk sistemlerinde yargısal çözüm yöntemleri dışında bir takım alternatif idari süreçler  benimsenmiştir. Dünyada, kamu yönetimi alanındaki yeni gelişmeler ve eğilimler, halkın idareden kaynaklanan şikâyetlerini en aza indirecek yeni bir yönetim anlayışının geliştirilmesi zorunluluğunu ortaya çıkarmış ve ülkemizde de bu ihtiyaca binaen Kamu Denetçiliği Kurumu kurulmuştur. Bu kurum,14 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe giren Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu ile kendisine yasal bir altyapı bulmuş ve uygulanmaya başlanmıştır.   

Kamuoyunda “ombudsmanlık “olarak da bilinen kamu denetçiliği kurumu, başta Türkiye Büyük Millet Meclisi olmak üzere tüm kamuoyunu bilgilendirmek suretiyle “adalete hızlı erişimi sağlamak” ve “hak arama kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak” amacıyla faaliyette bulunmaktadır.

Kurum, 2017-2021 arası stratejik planında hedefini, “ Etkin bir şikâyet mekanizmasıyla idarelerin hukuka ve hakkaniyete aykırı uygulamaları ile tutum ve davranışlarına karşı bireyi korumak ve kamu hizmetlerinin insan hakları ile iyi yönetim ilkeleri çerçevesinde yürütülmesine katkı sağlamak misyonunu üstlenerek  uzun vadede hak arama kültürünün yaygın olduğu bir toplum ve hizmet standartlarının yüksek olduğu bir kamu yönetimi oluşmasında etkin bir rol oynama” olarak  belirlemektedir.

“Yüksek lisans başvurularının telefonla alınmasının şikayetinden, kesinti yapılan ilaç bedelinin ödenmemesine; taşeron işçi statüsündeki  başvuranın daimi işçi kadrosuna alınması talebinden,sulama kooperatiflerinin borç nedeniyle kesilmiş elektriklerinin açılması talebine yönelik” bir dizin geniş  yelpazeli  şikayet konularını inceleyen Kamu Denetçiliği  Kurumu, “Tavsiye Kararı” ve “Dostane Çözüm Kararı” vermektedir.

Kurum, bu kararları ile hem demokratik hayat kültürüne katkıda bulunmakta, hem de idarelere bağlayıcı olmasa da yol gösterici kararlarıyla ışık tutmakta ve hak arama özgürlüğünü en geniş manada sağlayıcı tedbirlerin alınmasında ilk basamak başvuru mercii olmaktadır.

Sonuçta hukuk hayatımıza yeni giren bu kurum, etkin, şeffaf ve  işletilebilir bir süreç izlemeyi başarması halinde hak ve özgürlüklere kavuşmada vatandaşlarımız için büyük bir kazanım olacaktır.

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık