Sol Sütun
Sağ Sütun

03 Şubat 2023, Cuma

Erzurum'un Ulusal'daki Yüzü Erzurum Arena Gazetesi

Ak Başkanların 12 Mart Mesajları

Ak Başkanların 12 Mart Mesajları

AK PARTİ İL BAŞKANI MEHMET EMİN ÖZ: “ERZURUM; BAĞIMSIZLIK VE MİLLİ MÜCADELENİN SEMBOL ŞEHRİDİR”

AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz, 12 Mart Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Başkan Öz, yayımladığı mesajında, şöyle dedi: “Bir milletin gururu ve uğrunda övünç duyulan vatan şehirleri vardır. Bu şanlı ve aziz milletin tarihini başlatan ve mukaddesatına kendisini adayan şehirleri vardır. Erzurum; büyük Türk milletinin tarihi misyonunda Anadolu’nun kilidi ve anahtarı konumunu üstlenmiş kutsal ve tarihi Müslüman-Türk yurdudur. Erzurum, Türk-İslam mührünü tüm varlığında taşıyan nadir şehirlerimizden biridir. Erzurum; üstlendiği tarihi misyonu gereği Anadolu’nun bağımsızlık mücadelesinin yegâne sembol ve simge şehridir.” Doğu’nun muzaffer kumandanı Kazım Karabekir Paşa’nın 12 Mart sabahını ifade eden düşüncelerini mesajında yer veren Başkan Öz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Erzurum’un 12 Mart sabahını Kazım Karabekir Paşa, şöyle anlatır; ‘Erzurum’da öyle acıklı olaylar gördük ki insanı insanlığından iğrendiriyordu. Halk gözyaşlarıyla şuraya buraya koşuyor, kimi oğlunu, kimi babasını, kimi karısını süngülenmiş veya yakılmış buluyor, saçlarını yoluyordu. Sokaklarda hayat eseri görülmüyordu. Yerlerde çocuk, kadın ve yaşlılar kanlar içinde yatıyordu. Sokaklarda canlılıktan bir iz bile kalmamıştı.’ İşte bugün üzerinde gezindiğimiz bu mübarek şehrin toprakları Hakk’a yürüyen şühedanın kanları ve şehadetleriyle yoğrulmuştur. 101 yıl önce bir 12 Mart’ta içimizi acıtan bu yara bir asır geçse dahi halen daha yüreğimizi dağlamaktadır. 12 Mart bu aziz şehrin düşmana karşı gösterdiği dirilişin adıdır. 12 Mart; hürriyet ve bağımsızlık uğruna candan, yardan ve serden geçenlerin vatan mücadelesini anlatır bizlere… Bu duygu ve düşüncelerle 101 yıl önce Erzurum’un vatanlaşması uğruna şühedaya koşan aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.”

&&&&

ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MEHMET SEKMEN:

Ermeni mezalimi denilince akıllara ilk olarak Erzurum geliyorsa; bu şehrin yaşadığı acılar tarif edilemeyecek kadar büyüktür” dedi. Başkan Mehmet Sekmen, Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Sekmen, mesajında; Erzurum’un binlerce yıllık tarihi boyunca sürekli işgaller ve istilalarla karşı karşıya kaldığına dikkati çekerek, “Bu kadim coğrafya, tarihsel süreç içerisinde hep stratejik bir öneme sahip olmuştur. Çünkü Erzurum’a sahip olmak demek; Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan topraklara, dolayısıyla Asya ve Avrupa’ya hükmetmek demektir. Meseleye bu zaviyeden bakıldığında görülecektir ki; Erzurum hakikaten de bir geçit şehridir, serhat şehridir, egemenlik şehridir” diye konuştu.

 

TARİHE UTANÇ ABİDESİ OLARAK GEÇTİLER

Bu nitelikleri dolayısıyla Erzurum’da yaşanan en son işgalin Rus güçlerince gerçekleştirildiğini hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “1916 yılının şubat ayında başlayan işgal tam iki yıl sürmüş ve bu iki yıl, dünya yüzünde görülmemiş bir mezalim ve vahşete tanıklık etmiştir. Alaca’dan Ilıca’ya, Cinis’ten Tımar’a, Aşkale’den Pasinler’e, Yanıkdere’den Gülahmet’e kadar Erzurum’un dört bir yanında on binlerce masum Erzurumlu hunharca katledilmiş; Ermeni Taşnak ve Hınçak çeteleri deyim yerindeyse taş üstünde taş, gövde üstünde baş bırakmamıştır. Rus işgal kuvvetlerinden destek alan Ermeni çeteciler, yakıp yıktıkları köy ve kasabalarda, tarihe utanç abidesi olarak geçen cinayetler işlemişler, savunmasız Müslüman Türk ahalisine alenen ve resmen soykırım uygulamışlardır” diye konuştu.

 

“TARİHİN KONUŞAN DİLİNİ DUYMUYORLAR”

Yanıkdere’de 3 bin Erzurumlunun diri diri yakılarak şehit edildiğini, yine aynı şekilde Ezirmikli Osmanağa ve Mürsel Paşa Konakları’nın da benzer bir vahşete tanıklık ettiğini dile getiren Başkan Sekmen, “Bunlar tevatür değildir, söylenti değil; bunlar bugün Ermeni diasporasının sıklıkla ve sürekli başvurduğu iftira yöntemi hiç değil. Bunlar tarihin konuşan dili, tarihi belgelerin anlattığı ve aktardığı bilgiler. İsim isim, köy köy, kasaba kasaba, hepsi arşivlerimizde mevcut olan bilgiler. Ermeni çetelerin işlediği tüm cinayetleri ve gerçekleştirdikleri tüm katliamları biz de biliyoruz, diaspora da biliyor, diğer tüm dünya ülkeleri de biliyor. Ama söz konusu Müslümanlar olunca, gelenek hiç değişmiyor; gözler kör oluyor, diller lâl oluyor. Ama onlar ne kadar susarlarsa sussunlar, tarih Erzurum’daki Ermeni mezalimi ve vahşetini asırlar boyunca haykırmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

 

“İŞGALLERİN ŞEKLİ VE YÖNTEMLERİ DE DEĞİŞTİ”

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum’un işgalden kurtulduğu 12 Mart 1918’in, milli kurtuluş coşkusunun zirvelerde yaşandığı bir gün olarak tarihe geçtiğinin altını çizerek, şunları kaydetti: “Zaman ilerledikçe ülkelerin egemenlik iddialarının şekli, yol ve yöntemleri de değişti. Savaşlar artık eskiden olduğu gibi topla ya da tüfekle yapılmıyor. Günümüzde savaşlar politik oyunlarla, ekonomiyle ve lobiyle yapılıyor. Anadolu üzerinde oynanan oyunların seyrine bakacak olursak; türlü türlü küresel işgal girişimlerini rahatlıkla görebiliriz. Zaman geçiyor belki ama batılı güçlerin bu topraklar üzerindeki emelleri kesinlikle tükenmek bilmiyor. Ellerine geçirdikleri her fırsatta bu cennet vatanı bölüp parçalamaya çalıştılar. Karşımıza geçmişte 27 Mayıs darbesiyle çıktılar, ardından 12 Eylül darbesi; sonra 28 Şubat ve son olarak 15 Temmuz hain darbe girişimiyle gösterdiler gerçek yüzlerini. Dolayısıyla durmayacaklar ve üzerimize gelmeye yine devam edecekler.”

 

“GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE İSTEMİYORLAR”

Erzurum’un, milli iradenin sembolü bir şehir olduğunu dile getiren Başkan Sekmen, şöyle dedi: “Bu şehir Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmış bir şehir. Bu şehir, vatanın bölünmez bütünlüğünü tüm cihana haykırmış bir şehir. Bu şehir ayakta kaldıkça, milletimiz de ayakta kalacak, bu cennet vatana yönelik her türlü kast girişimi, iman dolu göğüslerde paramparça olacaktır. Bizim bu direnci gösterebilmemiz için de kenetlenmemiz, omuz omuza vermemiz, kardeşliğimizi, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmemiz gerekiyor. Çalışmamız gerekiyor. Bu şehir için, Anadolu için ve bu necip millet için gecemizi gündüzümüze katmamız gerekiyor. Hakikat şu ki; batılı güçler güçlü bir Türkiye istemiyorlar, Türk milletinin kendi ayakları üzerinde durmasına tahammül edemiyorlar. Çünkü Türkiye, çünkü Erzurum ekonomik kurtuluşunu gerçekleştiriyor artık. Ekonomik bağımsızlığını elde etmeye başlıyor. Ama ne yaparlarsa yapsınlar, milletin başlattığı bu seferberliği durduramayacaklar. Çünkü karşılarında 12 Mart ruhunu taşıyan bizleri bulacaklar. Çünkü karşılarında sarsılmaz bir muhkem kale olan Erzurum’u bulacaklar. Çünkü karşılarında lider ülke Türkiye’yi bulacaklar. Bu duygu ve düşüncelerle bundan 101 yıl önce Erzurum’un Türk beldesi olma mücadelesini veren ve bize bu vatanı emanet eden başta Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ayrıca İstiklal Marşı’mızın kabulünün 98’inci yıldönümü de bu vesileyle kutluyor, milli şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy’u da minnet ve şükranla yâd ediyorum. Allah bu millete bir daha esaret yüzü göstermesin! Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!”

&&&&&

AZİZİYE BELEDİYE BAŞKANI M. CEVDET ORHAN: ''12 MART HÜZNÜN YERİNİ ZAFERE BIRAKTIĞI TARİHTİR''


Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, 12 Mart Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Başkan Orhan, 1 Dünya savaşı sırasında Erzurum’un, Çarlık Rus ordusunun ilk hedefinde olduğunu ve 1916 yılında Rus ordusu tarafından işgal edildiğini belirtti.
Bolşevik ihtilali nedeniyle Rusya’nın işgal ettiği Doğu Anadolu Bölgesi’nden geri çekildiğini aktaran Başkan Orhan, Rusya’nın çekildiği yerlerde Ermenistan hayaliyle yaşayan Ermeni Taşnak çetelerinin akıllara durgunluk verecek katliamlara neden olduğunu söyledi.
Başkan Orhan:” Ermeniler Erzurum’da Müslüman Türk soykırımı yapmış. Dünya devletleri bu soykırıma yalnızca seyirci kalmıştır. Vahşet öylesine büyüktür ki; Erzurum giren Türk birliklerinin başındaki Kazım Karabekir Paşa bu durumu ancak şu sözlerle ifade edebilmiştir: ’Erzurum’da halk göz yaşları içinde kimi babasını kimi kardeşini yakılmış veya sürgülünmüş buluyor, saçlarını başlarını yoluyordu. Sokaklarda canlılıktan bir iz bile kalmamıştı. Yerlerde kadın ve çocuklar kanlar içindeydi.’ Şanlı ecdadımız bu soykırıma müsaade etmemiş ve 12 Mart tarihinde rüştünü kendi ayakları üzerinde durarak dünyaya ispatlamıştır.12 Mart ayrıca İstiklâl Marşımızın da kabul edildiği şanlı tarihtir. İstiklâl Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy, milletimizin hangi duygularla savaştığını, hangi inançla vatanını koruduğunu en iyi şekliyle ortaya koymuştur.” diye konuştu.
Başkan Orhan mesajının son bölümünde şu görüşlere yer verdi:” Cumhuriyetin önemli kilometre taşlarından biri olan Erzurum’un kurtuluşa giden yolda canıyla ve kanıyla mücadele ettiğini evlatlarımıza unutturmamamız gerekir. Anadolu insanının milli değerlerini ve heyecanını diri tutan bu önemli günü hafızalarımıza kazımamız ve bu yönde azimle çalışmamız gerekir.  Bizlerin anlı açık, hür ve bağımız yaşaması için canlarını gözünü kırpmadan feda eden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlık ve sıhhat içerisinde bir yaşam diliyorum.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık