Sol Sütun
Sağ Sütun

07 Şubat 2023, Salı

Erzurum'un Ulusal'daki Yüzü Erzurum Arena Gazetesi

Yazar Küçük'ten Mükemmel Bir Eser

Yazar Küçük'ten Mükemmel Bir Eser

Yazarımız Prof. Dr. Orhan Küçük’ün yeni kitabı basıldı. İşletme bilimi, Lojistik ve Toplam Kalite Yönetimi alanında şu ana kadar geliştirdiği teori ve bilimsel araştırma ölçeklerinin bir araya getirildiği kitap için hayırlı olsun diyor, yazarımız Prof. Küçük’ü tebrik ediyoruz.

Eser hakkında aydınlatıcı olması amacıyla kitabın önsözünü burada paylaşıyoruz.

Otuz yılı aşkın süredir işletme bilim alanında çalışıyorum. Bu alanın ve ilgi duyma ile birlikte zaman da ayırabildiğim farklı bilimlerin talebesi olarak okumalarım devam ediyor. Bu çerçevede; not almalarım, konferans, panel, söyleşi, kitap fuarları, bilimsel makale, köşe yazıları ve farklı çalışmalarımı gücüm elverdiğince devam ettirme azim ve kararlılığındayım. Bu azim ve kararlılıkta Müsüman Türk bilim insanı olmanın sorumluluğu ve oldukça zorlu süreçlerden geçerek bu noktaya gelme yanında beni yetiştiren devletime borcunu ödeme sevdasının etkisi olduğunu değerlendiriyorum.  Beraberinde  sanırım ülkemizin hassas konumu, belki bu dönemde daha açık görmeye başladığımız geleceğimiz üzerine kurgulanan senaryolara kendince bir duruş gösterme, aydınlanmaya katkı sağlama gayreti de önemli saiklerdir diye düşünüyorum.

Çok kitaplar, makaleler yazdım, bildiriler hazırladım. Pek çok bilim insanından faydalandım. Eserlerimde bunlardan sitayişle bahsettim. Hepsine hem kendim hem bilim camiası hem de insanlık adına şükran borçluyuz.

Bu çalışmaları yaparken eserlerimde bilimsel yazında eksik bırakılan, kapsamı dar tutulan, farklı çalışmalarda kısım kısım ele alınan hususları bir araya getirmeye, özellikle kendi kavram alt yapımızı oluşturmaya gayret ettim. Alanımızla ilgili kapsayıcı, evrensel ölçüleri sağlama yanında araştırmacıların ve öğrencilerin “bizim” diyebilecekleri, kolay anlayıp sahiplenebilecekleri ve gerek merak ettiklerinde gerekse kaynak gösterme bakımından ihtiyaç duyduklarında doyurucu biçimde yararlanacakları kavram tanımlamaları yaptım.

Gelinen noktada öğrencilerin kendi kültürel birikimlerimizi de yansıtacak şekilde ve ihtiyaç duyacakları materyalleri hazır bir biçimde bulabilecekleri yerli kaynaklar oluşturmaya çalıştım ve ders kitabı olarak da yararlanılabilecek eserler hazırladım.

 Özellikle bilimsel çalışmalarda yabancı bilim insanlarına bırakılmış bir araştırma alt yapısı ve araştırma ölçeği hakimiyetinin sözkonusu olduğunu ve maalesef bu ölçeklerin bir kısmının değişkenleri tam olarak ölçmekten uzak olduğunu üzülerek fark ettim. Bazı alanlarda da herhangi bir ölçeğin bulunmadığını ve ilgili değişkenler için bir ölçüm aracının olmadığını gördüm. Beraberinde bir takım sonuçların sebebini veya belli durumları etkileyen ya da ilişkili olan hususlar olduğunu yani literatürde eklemeler yapılabilecek  boşluklar olduğunu farkettim. Bunun sonucunda ürettiğim teoriler ve geliştirdiğim ölçekler oldu. Bu ölçekleri lisans üstü öğrencilerim sahada test ettiler, bunları yayına dönüştürdük, hepsine içtenlikle teşekkür ederim. Ümit ederim onlar da bu kutsal bayrağı bizden devraldıkları hız ve heyecanla gelecek kuşaklara aynı sorumluluk bilinci ve üretme azmi ile devrederler.

Yılları bulan teori üretimi ve ölçek geliştirme çalışmalarımın kendime göre özellikle ölçek boyutuyla sınırlandırdığım safhasına gelmiş bulunuyorum. Bu nedenle geliştirdiğim teorileri ve bilimsel araştırma ölçeklerini bir kitapta bir araya getirmek, onca yazdığım kitap yanında özellikle kendimin bilime katkı anlamında ortaya koyabildiğim hususları aynı eserde görebilmek ve böylece özellikle bilimsel araştırma yapan araştırmacılara kolay ulaşılabilir, hazır bir kaynak bırakmak istedim. Hayırlı olmasını ve araştırmacılara katkı sağlamasını temenni ediyorum.

 

 
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık